Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2010-11-16 Zapraszamy na koncert Vespy!

Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia" serdecznie zaprasza na koncert legendarnej szczecińskiej grupy wykonującej muzykę ska. Koncert odbędzie się 28 listopada w pubie "U Kornela" (ul. Młodzieżowa 35, Chojnice). Start o godzinie 19:00. Bilety w przedsprzedaży, w cenie 16 PLN, można kupować w sklepie ekologicznym GreenMore (ul. Piłsudskiego 14) oraz w pubie "U Kornela". W dniu koncertu bilety będą dostępne w cenie 20 PLN. Członkowie "Wspólnej Ziemi" z uregulowaną składką członkowską za rok 2010 wchodzą gratis.

VESPA to jeden z pierwszych zespołów, które podjęły się straceńczej misji przeszczepiania na nadwiślański grunt rytmów ska. Vespa to po włosku osa; to także nazwa kultowego wśród modsów i skinheadów skutera. Debiutowali w 1995 roku, w 1997 nakładem nieistniejącej już wytwórni QQRYQ ukazała się debiutancka kaseta „Vespa”. Jeden z pierwszych polskich materiałów utrzymanych w stylistyce ska spotkał się z doskonałym przyjęciem amatorów gatunku. Na kasecie znalazły się bezpretensjonalne i żywiołowe piosenki wykonane przez przepisowy skład ska z sekcją dętą na czele. W 2003 Jimmy Jazz Records wydało drugą płytę zespołu – „Bujaj się”. Vespa pokazała, że nie stoi w miejscu: pojawiły się wyraźne odwołania do klasyki gatunku i jazzujące aranżacje sekcji dętej. Po raz pierwszy Osa sięgnęła do swingu, który zgrabnie połączyła z pulsacją ska. Efektem tego mariażu była piosenka „To miasto”, do dziś jedna z popularniejszych w repertuarze Vespy. W czerwcu 2007 zespół własnym sumptem wydał singiel "Gorące lato w mieście/Nie kłam”, który był zapowiedzią nowej płyty. W listopadzie 2007, już jako Showbiz Monstaz Records, Vespa hucznie świętowała premierę albumu „Potwór”. Trzeci materiał zespołu to kolejny krok w  stronę swego stylu - połączenia jamajskiej pulsacji ska i rocksteady z amerykańskim "swing revivalem". Na "Potworze" pojawiły się wyraźne odwołania do klasyki ska: "Nie kłam" (czyli "Please, stop your lying" Errola Dunkley'a) i "Rub up, push up" (Justin Hinds), nie zabrakło utworów instrumentalnych (m.in. interpretacja "Equinox" J. Coltrane'a) i utworów autorskich - z dowcipem mówiących o relacjach damsko-męskich, życiu w miejskiej dżungli, filmowych historii o kobietach-morderczyniach, wilkołakach czy gigantycznych osach. Okładkę albumu narysował Bartosz Minkiewicz, współtwórca popularnej serii komiksowej „Wilq Superbohater”. Na początku 2008 Vespa występem w studio koncertowym S1 Polskiego Radia Szczecin rozpoczęła „Potwór Tour 2008-3000” – trasę koncertową, która odwiedziła 30 miast w Polsce i Niemczech. Wtedy też premierę miał drugi singiel z „Potwora” – „I was a teenage werewolf”, do którego powstał teledysk-hołd dla niskobudżetowych horrorów. W listopadzie 2008 Showbiz Monstaz Records wydała debiutancki materiał Vespy po raz pierwszy na cd, z tej też okazji zespół zagrał specjalną trasę „Rimemba de dejs?”.

W dniu 1 marca 2010 ukazała się najnowsza płyta grupy, „Starsi grubsi bogatsi”. Promował ją singiel z piosenką „To tyle dziś kosztuje”, do której powstał też teledysk. Zaraz po premierze Vespa rozpoczęła trasę koncertową „Starsi grubsi bogatsi Tour 2010-3000”.

Skład Vespy:

Alicja – sax & sex, wokalizy
Maciek (aka Panty Kisiel Maker) -  gitara, zarost, wokalizy, ruch sceniczny, twarz Bosmana 2004-2008
Porek – trąbka, rechot, nos, mantra, ruch sceniczny
Krzaq (aka Dr.Acula aka RasMan) – bas, obciach, wieśniactwo, wokalizy, ruch sceniczny
Grochu (aka Król Lew) – bębny, królewskie pochodzie, wabik na starsze panie
Kolumb – klapy, klawisze, ruch sceniczny, szczerba

Oficjalna strona zespołu dostępna jest tutaj. Facebook chojnickiego koncertu tutaj.


Fotogaleria:
logo grupy Vespa
a oto Vespa we własnych osobach :-)

Drukuj treść

Zobacz archiwum