Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2011-07-04 Rok Lasu. Leśne puzzle w Chojnicach

Fundacja Ekologiczna ARKA, wspólnie z Lasami Państwowymi i Stowarzyszeniem "Wspólna Ziemia", zapraszają w najbliższą środę do udziału w akcji "Leśne Puzzle". Wspólnie z dziećmi z chojnickiego Przedszkola BAJKA będziemy układać na Starym Rynku gigantyczne puzzle promujące Międzynarodowy Rok Lasu. 

W środę (6.07) o godz. 12.00 na Starym Rynku w Chojnicach dzieci rozpoczną układanie dużych puzzli (5m x 5m), które przedstawiać będą znaczenie lasów w życiu człowieka. Układanie puzzli zajmie im ok. 30 min., po czym wezmą udział w krótkiej pogadance z pracownikami Fundacji ARKA na temat wartości lasów w codziennym życiu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasu, a nadając mu hasło „Lasy dla ludzi” podkreśliła fakt, że las ma dla człowieka ogromne znaczenie. W obchodach Międzynarodowego Roku Lasu kładziony jest nacisk na pięć podstawowych zalet lasów: ich powiększający się obszar, ogólnodostępność, funkcję ochronną, dostarczanie drewna (surowca odnawialnego i ekologicznego) i tworzenie stanowisk pracy.

Od połowy dwudziestego wieku w Polsce przybyło 2,5 mln ha lasów, a ich powierzchnia zwiększyła się z 21% do 29%, co jest zasługą realizowanego przez Polskie Lasy Państwowe „Krajowego programu zwiększania lesistości”. Obecnie, na jednego Polaka, który – wg ustawy o lasach, ma do niego pełny dostęp,  przypada 0,24 ha lasu. Z dobrodziejstw lasów państwowych, które stanowią ok. 80% powierzchni leśnej, można czerpać pełnymi garściami: jest w nich 22 tys. km szlaków pieszych, prawie 21 tys. km rowerowych, ok. 3 tys. km konnych, 4 tys. miejsc noclegowych, a w tym  300 leśnych pól biwakowych, w 600 miejsc biwakowania, ponad 200 obozowisk oraz 1100 parkingów śródleśnych oraz prawie 3 tys. miejsc parkingowych. Las ma swoisty mikroklimat, który umożliwia nam odpoczynek na czystym, świeżym powietrzu, w cieniu i w zapachu drzew, sprzyjając relaksowi.

Las jest również domem dla ogromnej ilości roślin i zwierząt, których życie jest warunkowane dobrym stanem zdrowotnym lasu. W polskich lasach występuje aż 32 tys. gatunków, czyli ok. 65 proc. wszystkich gatunków spotykanych w naszym kraju! Dlatego też od istnienia kompleksów leśnych i ich dobrej kondycji zależy różnorodność biologiczna naszego środowiska naturalnego, a w konsekwencji jakość naszego życia na Ziemi. Jednak lasy są nie tylko domem dla wielkiej liczby gatunków flory i fauny – zapewniają one również zatrudnienie dla 370 tys. osób pracujących w leśnictwie, przemyśle drzewnym czy meblarskim, czyli ważnych sektorach polskiej gospodarki. Jest to możliwe dzięki sprzedaży drewna, które jest najważniejszym – obok owoców leśnych, miodu, grzybów, ziół itp. – surowcem pozyskiwanym w lasach, generującym około 92% dochodów. Drewno ma obecnie mnóstwo zastosowań, jest produktem odnawialnym, naturalnym i biodegradowalnym. Jest ono niezwykle popularnym materiałem użytkowym, cenionym ze względu na swoje piękno i  jakość, a już w trakcie hodowli wchłaniającym dwutlenek węgla, a oddającym tlen.

Fotogaleria:
Las jest żywym organizmem
Las to miejsce wypoczynku i edukacji
Las to dom setek gatunków organizmów

Drukuj treść

Zobacz archiwum