Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Aktualności

Powrót

2016-04-27 Jesteśmy ryzykiem inwestycyjnym!

Po porozumieniach z Paryża świat nieco uspokoił się w kwestii zmian klimatu Ziemi. Politycy zgodnie przyznali, że należy zmienić nasz model gospodarki i odejśc od spalania paliw kopalnych, będących główną przyczyną emisji dwutlenku węgla i ocieplania klimatu. Lecz za deklaracjami polityków nie nadąża świat biznesu, który chce jeszcze jak najwięcej zarobić na paliwach kopalnych.

W 2016 roku rozstrzygnie się przyszłość węgla brunatnego na Łużycach. Zamiast zamknąć tamtejsze kopalnie i elektrownie, koncern Vattenfall chce sprzedać je po jak najlepszej cenie. Nowy właściciel przedłuży niedemokratyczny i zabójczy dla klimatu proceder o całe dziesięciolecia. Zakup tej kopalni byłby największą inwestycją w wydobycie węgla w całej Europie. Pociągnąłby za sobą kolejne przesiedlenia ludności, budowę nowych elektrowni węglowych, zanieczyszczenie wody pitnej i klimatyczną katastrofę.

Latem zeszłego roku ponad 1500 osób uczestniczyło w akcji Ende Gelände, zajmując koparki i zatrzymując wydobycie węgla w kopalni odkrywkowej Garzweiler w Nadrenii. To był dopiero początek. W 2016 roku, 13-16 maja, spotkajmy się na Łużycach.

Trwa mobilizacja do zdecydowanych i odważnych działań na rzecz ratowania klimatu Ziemi. To ostatnia chwila, by powstrzymać nieodwracalne zmiany, które zamienią naszą planetę z niemożliwą do życia. Nie czekaj na zmianę. Bądź zmianą!

Więcej na stronie mobilizacyjnej - https://www.ende-gelaende.org/pl/ oraz na stronie https://klimatycznaedukacja.pl/.


Fotogaleria:

Drukuj treść

Zobacz archiwum