Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne "Wspólna Ziemia" - witamy na naszej stronie
Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Biedronka Gąsienica

Moje Przygody Vege - kulinarny blog Wandy Sawickiej

Powrót

2011-06-08 o lato!

Kochane lato!

Wreszcie jesteś :-) Dzięki Tobie świat jest piękny, mogę przebywac na powietrzu i cieszyć się, że jest mi tak przyjemnie. Roślinki pieknie rosną, a owoce dojrzewają, i to na co czekałam przez cały rok! TRUSKAWKI już też są!!!!!! Super!   :)))))

No bo cóż może być fajniejszego od słońca? Ciepła pogoda to też zmiana diety, na lżejszą, pełną owoców, warzyw i napojów. Modne stają się także lody zarówno dzieci jak i dorośli obżerają się nimi, gdy temperatura sięga 30 st.

Proponuję dziś zrobienie własnych lodów, nie jest to wcale trudne, a lody są pyszne, bez chemii, i mniej kaloryczne (bo wegańskie). Nie zamulają i dobrze wpływają na apetyt (w przeciwieństwie do lodów kupnych, które powodują u dzieci zanik chęci jedzenia czegokolwiek poza słodkim:/). Można je wyczarować w wielu ciekawych kolorach :-)

lody (SORBETY) przepis pochodzi z bloga o zdrowym i radosnym życiu poczytajcie sobie: http://teatimeandwhiterabbits.blogspot.com/

robimy w ten sposób:

dowolna ilość dowolnych owoców, najlepiej miękkich i słodkich - ja wzięłam truskawki (do wypróbowania - arbuzy, mango, kiwi, gruszki,  jagdy, drylowane wiśnie, itd)

troszkę cukru brązowego (wedle uznania, do smaku)

wszystko dokładnie miksujemy (owoce z cukrem)

Wlewamy tę masę do foremek do robienia lodów - jeśli takich mie mamy, korzystamy z wyobraźni i uprawiamy radosny recycling, wszystkie plastikowe pojemniczki się do tego nadają. Pamiętajmy jednak by nie miały kątów ujemnych*, by później można było naszego sorbeta łatwo wyciągnąć. Następnie umieszczamy drewniane patyczki do lodów - można je dostać w każdym sklepie za usmiech :-). Wkładamy do zamrażarki na kilka godzin. Po zamrożeniu wyjmujemy - zewnątrz plastikowego kubka można delikatnie polać ciepłą wodą z kranu, umożliwiając sorbetowi wyskoczenie i gotowośc do spozycia :-)

Mam zamiar narobić tych lodów duuuuużo, i sięgać po nie wrazie potrzeby.

* kąt ujemny - w odlewach rzeźbiarskich, kąt uniemożliwiający wyciągnięcie odlewu z formy. Zobacz tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%85t_skierowany

ps. cytrusy też można zamrażać, trzeba jednak najpierw zamienić je w sok (wycisnąć).

 

Życzę Wszystkim smacznego! 


Fotogaleria:
wspaniałe truskawki
miksowanie
wlewamy do pojemniczków
nasz sorbet
mniam mniam

Drukuj treść

Zobacz archiwum