Wspólna Ziemia - Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne

Warning: strtotime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /var/www/vhosts/wspolnaziemia.org/httpdocs/Smarty-2.6.26/libs/plugins/shared.make_timestamp.php on line 34 Warning: strftime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /var/www/vhosts/wspolnaziemia.org/httpdocs/Smarty-2.6.26/libs/plugins/modifier.date_format.php on line 53 2011-05-06 - Wycinka drzew w okresie lęgowym ptaków

W chojnickim Parku Tysiąclecia trwa wycinka drzew i krzewów. Łącznie ma ich pójść pod topór 126 sztuk. Wycinanie drzew w okresie lęgowym ptaków stanowi naruszenie postanowień rozporządzenia Ministra Środowiska z 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, a także naruszenie postanowień Ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku. Pomimo prośby "Wspólnej Ziemi" o wstrzymanie wycinki do momentu zbadania i wyjaśnienia w terenie sytuacji, miejscy urzędnicy zignorowali tę prośbę.

O przeprowadzanej wycince drzew poinformował dziś portal www.chojnice24.pl. Zaalarmowani postanowiliśmy sprawdzić w terenie rzeczywisty wpływ wycinki na populację parkowych ptaków. Podczas przeprowadzonej wizji lokalnej - z udziałem Jacka Studzińskiego i Radosława Sawickiego - wśród gałęzi ściętych drzew znalezione zostało tegoroczne gniazdo zięby (fot. 10, 11, 12). Potwierdza to przypuszczenie, że wycinka w sposób bezpośredni przyczynia się do niszczenia ptasich lęgów. Jest to ewidentne naruszenie prawa! W czasie około godzinnej obserwacji i dokumentacji wycinki stwierdziliśmy, że pilarze pracowali w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa z gniazdem srok. Długotrwały hałas i stres wywołany nagłą zmianą otaczającego krajobrazu prawdopodobnie przyczyni się do zniszczenia także i ich lęgu (fot. 1-7). W wyniku prowadzonej wycinki również inne ptaki z bezpośredniego sąsiedztwa strefy cięć mogą utracić swe potomstwo lub zaniechać wysiadywanie jaj (fot. 13, 14).

W rozmowie telefonicznej pracownik Wydziału Ochrony Środowiska UM Chojnice przekierował nas do p. Jacka Domozycha z Wydziału Budowlano - Inwestycyjnego UM, który nadzoruje prace w parku. Ten zaś stwierdził, że Miasto posiada wymagane pozwolenie, więc nie wstrzyma prac, o co prosiliśmy. Spróbowaliśmy interweniować w Starostwie Powiatowym, które wydało pozwolenie na wycinkę, jednak Lidia Sząszor, szefowa Wydziału Ochrony Środowiska, poprosiła o oficjalne pismo w tej sprawie. Na zgłoszony argument, że za kilka dni nie będzie co ratować w parku stwierdziła, że najprawdopodobniej w wydanym pozwoleniu znajdował się zakaz wycinania drzew z gniazdami. Jeśli tak rzeczywiście było Ratusz nie zastosował się do wytycznych, co dziś udowodniliśmy.

Pomimo maila wysłanego do Ratusza (około godziny 12:20) z prośbą o wstrzymanie wycinki do czasu wyjaśnienia sprawy w terenie, wycinka nie została wstrzymana. W poniedziałek o niszczeniu lęgów ptaków poinformujemy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku.

 

foto © Radosław Sawicki i Jacek Studziński


Fotogaleria:

pilarze tnący gałęzie kilknaście metrów od gniazda srok (gniazdo widoczne w prawej górnej ćwiartce zdjęcia)
gniazdo srok w strefie cięć / na drzewie przeznaczonym do wycinki
oznaczenie drzewa do wycinki
zdezorientowane sroki wokół gniazda
zdezorientowana sroka przy gnieździe
srocze gniazdo / z tyłu widoczny podnośnik z pilarzami
samotne drzewo z gniazdem / wokół puste przestrzenie po usuniętych drzewach i kikuty przygotowanych do spuszczenia drzew
pilarze
oznaczenie robót w parku
zniszczone przez wycinkę gniazdo zięby / tegoroczne, znalezione w gałęziach spuszczonej topoli
zniszczone przez wycinkę gniazdo zięby / tegoroczne, znalezione w gałęziach spuszczonej topoli
zniszczone przez wycinkę gniazdo zięby / tegoroczne, znalezione w gałęziach spuszczonej topoli
gołąb grzywacz podczas lęgu / bezpośrednia okolica wycinki
drozd śpiewak w bezpośredniej okolicy wycinki / podlot - wymagający opieki rodziców
gałęzie z wycinanych drzew spadają na świeżo posadzone drzewka

Wiadomość pochodzi z serwisu wspolnaziemia.org